25 października uczniowie klas VI, VII i VIII wzięli udział w wycieczce do Warszawy w ramach doradztwa zawodowego. Uczniowie zasiedli na widowni programu „The Voice Senior”. Mogli na własne oczy przekonać się, jak powstaje jeden z najpopularniejszych talent show w Polsce i być jego częścią! Pod czujnym okiem animatora publiczności dzielnie wspierali uczestników półfinału brawami i okrzykami oraz obserwowali pracę osób odpowiedzialnych za produkcję show. Mieli okazję zobaczyć na żywo największe gwiazdy polskiej estrady takie, jak Maryla Rodowicz, Piotr Cugowski, Alicja Węgorzewska i Tomasz Szczepanik. Po nagraniach zadawali pytania i dostawali autografy od prowadzącej program Małgorzaty Tomaszewskiej. Emisja programu, w którym uczestniczyli, przewidziana jest na początek roku 2023.
Aktualności
WYCIECZKA do TV
MIESIĄC DOBROCI DLA ZWIERZĄT
Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Z tej okazji w naszej szkole miały miejsce różne wydarzenia. Uczniowie kl. 7 - Nadia, Martyna, Julita i Adam przeprowadzili niezwykłą lekcję przyrody. Przynieśli do szkoły okazy zwierząt, które hodują w domu. Nie zabrakło królika, papug, gołębi, jaszczurek czy pająka. Młodsi uczniowie mogli wysłuchać ciekawostek z życia tych zwierząt oraz dowiedzieć się, jak wygląda codzienna opieka nad nimi. Żywa lekcja przyrody była dla dzieci bardzo cennym doświadczeniem i niezapomnianym przeżyciem. Natomiast w Dniu Kundelka naszą placówkę odwiedziły panie ze schroniska dla zwierząt wraz ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi. Opowiedziały o swojej codziennej pracy oraz o możliwościach niesienia pomocy porzuconym zwierzakom. Na rzecz schroniska przekazaliśmy karmę, koce i zabawki dla zwierząt, które podarowali nasi uczniowie i pracownicy szkoły. Nad zbiórką darów czuwał Szkolny Klub Wolontariusza. Bardzo dziękujemy wszystkim za dary dla schroniska.
„Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta.” I. Kant
62
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
19 października biblioteka szkolna gościła uczniów klasy 1. W dość małym pomieszczeniu bibliotecznym, ale w serdecznej atmosferze, pierwszoklasiści odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka ogromną książką dokonała pasowania każdego z nich. Po przyrzeczeniu nastąpiło wypożyczenie pierwszej książki. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i zakładkę. Bibliotekarki przekazały również list skierowany do rodziców informujący o tym ważnym wydarzeniu i przypominający o korzyściach, które płyną z czytania dzieciom oraz dlaczego warto czytać książki. Czytanie rozwija sferę poznawczo – intelektualną, wzbogaca wartości moralno – społeczne, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka.
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.” Kornel Makuszyński
18
DZIEŃ PAPIESKI
18 października obchodziliśmy w naszej szkole XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy”. Krótkim apelem upamiętniliśmy 44. rocznicę wyboru polskiego kardynała Wojtyły na papieża. Pontyfikat Jana Pawła II, trwający niemal 27 lat, słynął z częstych podróży apostolskich, których odbył łącznie 104, w tym 8 pielgrzymek do Polski. Uroczystość przygotowała klasa 8 pod opieką p. katechetki J. Michalskiej.
5
Wyjazd przedszkolaków do teatru i figloraju.
17 października grupa starszaków i grupa zerowa wybrała się do teatru w Sieradzu na musical pt. „Piotruś Pan" oraz do figloraju "Bajkowa Kraina".
34
DZIEŃ CHLEBA w przedszkolu
Na zakwasie, drożdżowy, pszenny, z ziarnami… CHLEB, 16 października obchodził swoje święto. Z tej okazji przedszkolacy postanowili uczcić ten dzień zgłębiając tajniki pieczenia chleba pod czujnym okiem pani Sylwii Tobiasz i naszej pani kucharki Ani Krawczyk. A to wszystko w ramach projektu “Piękna Nasza Polska Cała” realizując zadanie “Być dobrym jak chleb” – pieczenie chleba wraz z wychowankami jako symbolu polskiej gościnności i życzliwości. Oby nigdy nam go nie zabrakło. “Patrzcie, ile rąk potrzeba, aby mieć kawałek chleba…”
16
ŚLUBOWANIE I Dzień Edukacji Narodowej
13 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej, na którą przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Brzeźnio p. Dorota Kubiak, Przewodniczący Rady Gminy p. Paweł Sobczak, emerytowani nauczyciele, rodzice pierwszoklasistów oraz uczniowie z klas 2 – 8. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej przeegzaminował ich Wielki Mag. Uczniowie klasy 1 zaprezentowali swoje umiejętności. Zaczęli tanecznym krokiem poloneza, recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po zdanym egzaminie złożyli ślubowanie i zostali pasowani na ucznia wielkim ołówkiem przez panią dyrektor Małgorzatę Stachurę. Na pamiątkę uczniowie otrzymali dyplomy oraz inne prezenty ufundowane przez rodziców oraz organ prowadzący. W klasie czekał na nich pyszny i piękny tort. W roku szkolnym 2022/2023 do społeczności naszej szkoły zostało przyjętych 19 uczniów klasy 1, których wychowawczynią jest p. Elżbieta Łusiak.
W dalszej części uroczystości SU złożył życzenia i kwiaty nauczycielom, nauczycielom emerytowanym zaproszonym na uroczystość oraz pracownikom niepedagogicznym naszej szkoły.57
ŚWIĘTO DRZEWA
Obchody Święta Drzewa – 10 października, na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń ekologicznych naszej szkoły. W tym roku świętowaliśmy 20-lecie Święta Drzewa – programu, który Klub Gaja rozpoczął w 2003 r, by angażować społeczeństwo do sadzenia i ochrony drzew oraz podejmowania różnorodnych działań dla środowiska i klimatu. Klasy 1 – 3 z tej okazji wybrały się do szkółki leśnej „Dąbrowa”, na której produkuje się materiał sadzeniowy (siewki, sadzonki) drzew i krzewów leśnych do odnowień i zalesień. Następnie przeszły ścieżką edukacyjną, która prezentowała roślinność i zwierzęta naszych lasów. Na koniec wszyscy posili się kiełbaskami pieczonymi na ognisku. Pan leśniczy - szkółkarz, który oprowadzał nas po lesie, podarował dzieciom sadzonki grabów i jarzębin, które uczniowie zasadzili na swoich domowych podwórkach. Natomiast klasy 4 – 8 i przedszkolacy sadzili drzewka, otrzymane w ramach akcji #sadziMY w okolicy naszej szkoły. Cala społeczność szkolna i przedszkolna miała jeszcze do wykonania zadania plastyczne, które polegały na wykonaniu klasowych oraz indywidualnych drzewek szczęścia.
48
XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nasza szkoła uczestniczyła w XII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia organizowanym pod hasłem: "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!"
Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości, zdać egzamin i zostać ekspertem z tabliczki mnożenia.
KLASY 1 - 3 W TEATRZE
5 października, klasy 1 – 3 wybrały się do teatru w Sieradzu na przedstawienie pt. „Plastusiowy pamiętnik” . Spektakl oparty na najciekawszych wątkach lektury autorstwa M. Kownackiej opowiadał o przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze oraz mądrości. Przygody plastelinowego ludzika dzieci poznały wcześniej podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w szkole. Wizyta w teatrze jest ciekawym doświadczeniem i w szczególny sposób porusza wyobraźnię dziecka.
WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI
4 października, uczniowie klasy 8, udali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Kłodawie. Jest to największa czynna kopalnia soli kamiennej w naszym kraju i jedyna w Europie, w której wydobywa się sól różową. Pokłady soli powstały 250 mln lat temu. Niesamowitych wrażeń dostarczył uczestnikom wycieczki zjazd z prędkością 6 m/s na głębokość 600 m. Podczas zwiedzania podziemnych korytarzy przewodnik zapoznał uczniów z historią powstania kopalni, metodami wydobycia kłodawskich złóż oraz maszynami górniczymi. Ponadto uczniowie zwiedzili Kaplicę św. Kingi, salę koncertową oraz grotę Drakuli. Na pamiątkę każdy otrzymał bryłkę soli.
55
WYCIECZKI z okazji DNIA CHŁOPAKA
Pracowity wrzesień zakończyliśmy wycieczkami z okazji Dnia Chłopaka. Uczniowie klas IV i V pojechali do Mandorii. Natomiast klasy VI i VII wybrały się do kręgielni oraz na mecz Serbia - Kazachstan rozgrywany w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022. Wyjazdy były doskonałą formą integracji i rozrywki dla dzieci.
56
DZIEŃ CHŁOPAKA w PRZEDSZKOLU
Dzisiaj w naszym przedszkolu obchodziliśmy wyjątkowe święto, czyli Dzień Chłopaka. Z tej okazji wszyscy nasi chłopcy otrzymali prezenty, dyplomy oraz zostali odznaczeni medalami „Super Chłopaka”. Dzień upłynął nam na wspólnej zabawie, tańcach i słodkim poczęstunku.
Życzymy Wam dużo uśmiechu i radości każdego dnia.
4
WYCIECZKA KLAS 1 - 3 do KRASIEJOWA
W środę, 28 września, klasy 1 – 3 udały się na wycieczkę do Jura Park Krasiejów. Tunelem Czasu dzieci przeniosły się w epokę dinozaurów. Ciekawa ścieżka edukacyjna, umożliwiła spacer wśród realistycznie odwzorowanych modeli prehistorycznych stworzeń w skali 1:1. W Pawilonie Paleontologicznym zobaczyli oryginalne skamieniałości triasowych gadów i płazów. Dużo emocji dostarczyło Kino 5D – pełen efektów specjalnych i Prehistoryczne Oceanarium gdzie dzieci stanęły oko w oko z gigantami z morskich głębin. Nie zabrakło oczywiście dobrej zabawy w Parku Rozrywki z karuzelami i kolejkami górskimi. Ostatnim elementem był Park Ewolucji.
51
DZIEŃ PIŻAMY
26 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Piżamy. Tego dnia uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły w piżamie lub jej elemencie. Był to znak naszej solidarności z dziećmi chorymi na raka. Dla wielu podopiecznych fundacji (na rzecz, której zorganizowaliśmy zbiórkę), piżama stała się nieodłączną częścią codzienności. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem, dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie. Dziewczyny z Koła Wolontariatu zbierały pieniądze w klasach i w przedszkolu. Cała zebrana kwota zostanie przekazana na rzecz fundacji „Gdy liczy się czas” i będzie wsparciem dla dzieci z chorobą nowotworową. Razem możemy więcej!
30
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne.
Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.Dzieci mogą też zobaczyć jak wygląda praca w bibliotece, opowiedzieć o swoich ulubionych książkach czy poznać nowe propozycje, związane np. z zainteresowaniami.
W naszej szkole panie bibliotekarki czytały najmłodszym m.in "Franklina" i "Plastusiowy Pamiętnik", starsze miały możliwość wysłuchania fragmentów "Dziennika" Anny Frank.
7
Dnia Jabłka
Z okazji Dnia Jabłka odbył się w naszej szkole kiermasz zdrowej żywności, na którym królowały specjały z jabłkiem w roli głównej. Dzień obfitował w wiele atrakcji. Chętni uczniowie robili sobie zdjęcia w "jabłkowej" fotobudce, a przedszkolacy przygotowali sok z jabłek. Było pysznie, kolorowo, a przede wszystkim bardzo zdrowo! Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie szarlotek, babeczek, owocowych szaszłyków i innych pyszności!
9
Przyszła Jesień
Przedszkolaki z wielką radością powitały Panią Jesień. Pięknie się ubrały w kolory związane z tą porą roku. W tym dniu organizowane były zajęcia i zabawy o tematyce jesiennej.
Natomisat klasy 1-3 powitały dzisiaj jesień marszobiegiem, pracami plastycznymi i bukietami z kwiatów i liści.
16
WYBORY do SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
23 września odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego. Uczniowie kandydujący na przewodniczącego SU przygotowali plakaty wyborcze, zaprezentowali swoje programy w audycji wyborczej emitowanej ze szkolnego radiowęzła. Komisja wyborcza zbierała glosy oddane przez uczniów na specjalnych kartach wyborczych. Ostatecznie przewodniczącą SU w naszej szkole została Patrycja Kuświk, uczennica klasy 8. Gratulujemy. Wcześniej odbyły się wybory na opiekunów samorządu wśród nauczycieli. Zostali nimi p. M. Kobryń i p. S. Płachta. Życzymy owocnej współpracy.
RAJD ROWEROWY
Po raz kolejny odbył się rajd rowerowy śladami miejsc pamięci narodowej na trasie Barczew - Kozy - Barczew - Mogiła Powstańców w lesie pyszkowskim - Pyszków – Barczew. Uczestniczyli w nim uczniowie z klasy siódmej i ósmej wraz z opiekunami. 22 września to również Dzień bez Samochodu, którego celem jest zachęcanie do rezygnacji z użytkowania samochodów, aby zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po drogach, a promuje się korzystanie np. z rowerów, co nasi uczniowie uczynili. Podczas wycieczki mogli poznawać walorów przyrodnicze i krajobrazowe okolicy.
14
Archiwum Aktualności