PROJEKT ERASMUS+ "ROZWÓJ KOMPETENCJI UCZNIÓW Z BARCZEWA"
Pragniemy poinformować, że dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Erasmus+, nasza szkoła będzie mogła w tym roku realizować projekt: „Rozwój kompetencji uczniów z Barczewa”.
W ramach projektu planujemy mobilność zagraniczną 30 naszych uczniów wraz z 5 opiekunami do szkoły partnerskiej w Grecji.
W ramach realizacji działań projektowych uczniowie będą mieli możliwość nabycia kompetencji związanych z samodzielnym i bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyfrowych oraz z Internetu. Uczestnicy zwiększą swoją świadomość dotyczącą cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo realizacja projektu pozwoli na podniesienie poziomu kompetencji kluczowych, w tym językowych u uczniów.
Nasi uczniowie będą uczestniczyli w zajęciach wspólnie ze swoimi greckimi rówieśnikami – pozwoli im to na wymianę doświadczeń z kolegami z zagranicy. Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim z wykorzystaniem nowoczesnych technik uczenia się.
Mamy nadzieję, że poszerzenie horyzontów związane z odbyciem mobilności zachęci uczniów do kontynuowania nauki, poszukiwania znajomych poza granicami miejsca zamieszkania i wzbudzi ich ciekawość świata.
REKRUTACJĘ CZAS ZACZĄĆ!
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w projekcie do zapoznania się z regulaminem oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego i dostarczenie go w terminie od 15 do 19 maja 2023 r. do godz. 12:00 do sekretariatu szkoły.
Dodatkowe informacje o projekcie można uzyskać u wychowawców klas.
ŻYCZYMY POWODZENIA !!!
PRZYGOTOWANIA DO PROJEKTU
22 czerwca w ramach przygotowań do projektu Erasmus+ zorganizowaliśmy "Dzień Grecki". Był on doskonałą okazją, aby poznać historię i kulturę kraju, do którego uczniowie naszej szkoły wyjadą we wrześniu. Uczestnicy projektu przygotowali sałatkę grecką. Do jej degustacji przy dźwiękach greckiej muzyki zaprosili całą społeczność szkolną.
7
DZIEŃ 1
Na zajęciach organizacyjnych zapoznaliśmy się ze szkołą przyjmującą nas - Gymnasio Kontariotissas, w której będą odbywać się zajęcia. Zostaliśmy podzieleni na grupy projektowe. Omówiliśmy szczegółowy program działań i ich efekty oraz ustaliliśmy zasady naszej pracy. Czas wolny upłynął nam na rozmowach. Równie ciekawe były zajęcia sportowe i animacje.
2
DZIEŃ 2
Let’s get to know each other – sesją mającą na celu integrację grup rozpoczęliśmy dzień drugi. Poprzez gry i karty pracy ćwiczyliśmy sprawność mówienia w języku angielskim oraz poszerzyliśmy słownictwo dotyczące naszych zainteresowań, rodziny i kultury.
Mieliśmy również okazję zaprezentować nasz region i naszą szkołę. Oczywiście wszystko w języku angielskim.
Na warsztatach podsumowujących „What do you know about Poland and Greece?” w grupach wymieniliśmy się treściami kulturowymi związanymi z Polską i Grecją. Stworzyliśmy wspólny projekt, składający się z ciekawostek na temat Polski i Grecji. W czasie wolnym graliśmy w różne gry, a rozmowom nie było końca.
7
Dzień 3
Trzeciego dnia naszego pobytu w Grecji poznaliśmy aplikacje do nauki języków obcych Spaced learning Anki i Quizlet. Wykład w języku angielskim „Przyswajanie słownictwa w pamięci długotrwałej poprzez tzw. system planowanego powtarzania na długo pozostanie w naszej pamięci. Po południu rozpoczęliśmy pracę w grupach projektowych – warsztaty. Tworzyliśmy również fiszki ze słownictwem dotyczącym naszych zainteresowań.
A czas czas wolny to rozmowy, zajęcia sportowe, animacje…
1
Dzień 4
W czasie Interaktywnych ćwiczeń ze speakerem przełamaliśmy na dobre barierę językową. Poznaliśmy funkcje programu do tworzenia interaktywnych quizów w języku angielskim – Kahoot. Rozwiązywaliśmy także quizy stworzone w grupach. Do aktywnej nauki języka i wzmocnienia naszej współpracy wykorzystaliśmy elementy grywalizacji.
2
Dzień 5
Dzień rozpoczęliśmy wykładem w języku angielskim dotyczącym bezpiecznych sposobów korzystania z Internetu. Wykładowca wprowadził nam podstawowe pojęcia z zakresu mediów społecznościowych i bezpieczeństwa w sieci. Mieliśmy również okazję wykonać plakaty i broszury zachęcające do bezpiecznego korzystania z Internetu. W miłej atmosferze upłynął nam czas wolny.
3
Dzień 6
Na warsztatach poznaliśmy zasady prawidłowego zbierania informacji. Odwiedziliśmy również centrum promocji regionu oraz instytucję zajmującą się promocją turystyki.
3
Dzień 7
W tym dniu wybraliśmy się na wycieczkę do miejsca wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - Meteory.
Podziwialiśmy prawosławne klasztory umiejscowione na szcycie skał. Zwiedziliśmy jeden z nich - Klasztor Świetej Trójcy. Odwiedziliśmy również pracownię pisania ikon.
9
Dzień 8
Skiathos to grecka wyspa słynąca ze wspaniałych plaż, bujnej roślinności, klifów i zatok. Dziś mieliśmy okazję poznać uroki tego miejsca.
Całodzienny rejs statkiem Kapitana Kostasa obfitował w wiele atrakcji i wrażeń. Odwiedziliśmy miasto Skiathos z malowniczym portem i wąskimi uliczkami.
Doskonaliliśmy swoje kompetencje językowe, porozumiewając się w języku angielskim. Ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci.
2
Dzień 9
Dzień rozpoczęliśmy wykładem w języku angielskim „Prawo autorskie w sieci”. Poznaliśmy podstawy prawa autorskiego, zasady korzystania z darmowych baz danych - banki zdjęć, teksty oraz podstawowe zasady podawania źródła informacji.
Dzień 10
Kolejny dzień rozpoczęliśmy warsztatami „Podstawy kodowania”. Podjęliśmy próbę zdefiniowania słów: „programowanie”, „kodowanie”. Z pomocą nauczycieli rozwiązywaliśmy zagadki logiczne, wprowadzające do nauki kodowania.
Dzień 11
Podczas gry terenowej poznawaliśmy kulturę i historię Grecji. Podzieleni na grupy przeprowadzaliśmy wywiady w języku angielskim z mieszkańcami Platamonas oraz zbieraliśmy informacje o regionie, w którym odbywamy mobilność. Nagrywaliśmy filmy dotyczące kultury Grecji. Tworzyliśmy mapę myśli, rozwiązywaliśmy zagadki oraz quizy.
Dzień 12
I tak skończyła się nasza grecka przygoda. Ostatniego dnia omówiliśmy oraz oceniliśmy nasz pobyt w Grecji. Był także czas na dyskusję na temat wypracowanych rezultatów, ocenę i analizę treści, formy i osiągniętych wyników wymiernych. Dokonaliśmy również ewaluacji efektów uczenia się. Do domu wyruszyliśmy z certyfikatami potwierdzającymi naszą grecką przygodę.
1