31 maja uczniowie klasy pierwszej i przedszkolaki z grupy „zerowej” byli na wyjeździe integracyjnym w Sieradzu. Obejrzeli w teatrze spektakl „Kot w Butach” , spacerowali po sieradzkim rynku i wybrali się na lody.
Aktualności
WYJAZD DO TEATRU
ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI
Dzień Niezapominajki obchodzimy jest 15 maja. Przypomina on o potrzebie ochrony przyrody i dostrzegania jej piękna. To także Święto Rodziny, które stało się okazją do niedzielnych spacerów. W poniedziałek natomiast nasi uczniowie i przedszkolacy przyszli ubrani na niebiesko. Świętowaliśmy pod hasłem: „Pamięć”, Serdeczność” i „Odpowiedzialność za słowa”. Audycja ze szkolnego radiowęzła w wykonaniu uczniów klasy 1, przypomniała historię tego święta i zadania do wykonania dla klas 1 – 8. Niezapominajkowe plakaty serdeczności zawisły na drzwiach sal lekcyjnych, utworzone zostało też wspólne "serce życzeń" dla przyrody, Klasy 1 – 3 ponadto bawiły się z wierszami M. Konopnickiej, przygotowanymi przez bibliotekę szkolną. Całość koordynowała p. R. Kręzel.
22
SUKCES W KONKURSIE PLASTYCZNYM
W XII Ogólnopolskim Konkursie Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, II miejsce zajęła Nadia Urbaniak z klasy 6. Uczennice przygotowała plastyczka p. A. Paprota.
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA I RECYTACJI
W dniu 09.05.2022 r. w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Świętochowskiego w Barczewie przeprowadzono XVI Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Mistrz pięknego czytania i recytacji”. W konkursie brali udział uczniowie klas trzecich. Uczestnicy rywalizowali ze sobą indywidualnie. Cztery zadnia konkursowe związane były z recytacją oraz czytaniem tekstów wierszy i prozy. W rywalizacji konkursowej wykorzystane były utwory literackie dla dzieci M. Konopnickiej – Patronki Roku 2022. Uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom, co nie ułatwiało pracy jury, w której zasiadali: pani Grażyna Dziedzic z Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźniu, pani Małgorzata Jagoda z Filii Biblioteki Publicznej w Barczewie oraz pani Joanna Maksajda z Powiatowej Biblioteki w Sieradzu. Oto laureaci:
I miejsce – Maja Piesyk z SP w Brzeźniu,
II miejsce – Kaja Woźniak z SP w Dąbrowie Wielkiej
i Katarzyna Kłos z SP w Brzeźniu,
III miejsce – Konstanty Kurek SP w Brzeźniu
i Antoni Gliński z SP w Kliczkowie Wielkim
Wyróżnienia – Lena Baś z SP w Złoczewie
i Lena Krawczyk z SP w Barczewie.
Jury oceniało tempo i technikę czytania, płynne czytanie z uwzględnieniem interpunkcji i właściwej intonacji, ogólne wrażenie, umiejętność wygłaszania tekstów z pamięci. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy przygotowane przez bibliotekę szkolną w Barczewie i nagrody książkowe ufundowane przez GOK w Brzeźniu. Obejrzeli również inscenizację w wykonaniu uczniów klasy II – „Krasnoludki są na świecie”. Konkurs przygotowały bibliotekarki szkolne p. M. Gibka i p. M. Kobryń.
87
Sukces naszej szkoły w konkursie na najlepszy film promujący szczepienia przeciw COVID-19
Nasza szkoła znalazła się wśród nagrodzonych laureatów konkursu na film promujący szczepienia
przeciw COVID – 19, który został zorganizowany przez Wojewodę Łódzkiego.
Konkurs skierowany był do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa
łódzkiego. Do udziału w konkursie zgłosiło się 68 szkół.
Komisja konkursowa powołana przez Wojewodę Łódzkiego wyłoniła spośród nadesłanych filmów 14
najlepszych. Nasza szkoła zajęła 7 miejsce! W nagrodę otrzymaliśmy zestaw sprzętu sportowego:
orbitrek, wioślarz, rower, piłki i maty do ćwiczeń.
W przygotowanie filmiku zaangażowane były klasa IV i V, a nad całością czuwali nauczyciele – D.
Obała i S. Płachta.
MAJOWE ŚWIĘTA
W maju obchodzimy rocznice ważnych wydarzeń historycznych, które dla nas Polaków mają ogromne znaczenie. Uczniowie naszej szkoły wysłuchali audycji ze szkolnego radiowęzła, o majowych rocznicach, odśpiewali hymn narodowy w swoich klasach i przypięli lub wymalowali narodowe barwy. Warto pielęgnować tradycje narodowe i eksponować publicznie symbole naszego państwa, dlatego pamiętajmy, aby wywiesić flagi w majowe święta.
„Maj – rocznica pięknych serc!
Maj – rocznica wielkich myśli,
tym, co dawno przeminęli,
hołd składają, ci co przyszli.”
KONKURS PRZYRODNICZO - EKOLOGICZNY
29.04.2022 r. odbył się w naszej szkole XV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo – Ekologicznej dla uczniów klas trzecich. Tematyka konkursu była związana z ogrodem i sadem. Ośmiu uczestników wykazało się wysokim poziomem wiedzy podczas rozwiązywania testu, zagadek, rozpoznawania naturalnych okazów. Jury przyznało:
I miejsce Patrycji Kaczmarek z SP w Barczewie
II miejsce Idze Michalskiej z SP w Ostrowie
III miejsce Dawidowi Morosowi z SP w Barczewie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, akcesoria ogrodnicze i roślinki. Sponsorem nagród był GOK w Brzeźniu. Konkursowe zmagania przygotowała p. R. Kręzel.
5
Klasy 1 - 3 w teatrze i muzeum
27 kwietnia klasy 1 – 3 wybrały się do teatru na przedstawienie "Jaś i Małgosia" oraz do muzeum w Sieradzu, gdzie zwiedzały wystawy w Dziale Etnografii “Kultura ludowa regionu sieradzkiego” i Dział Archeologii „Pradzieje ziem polskich”.
XV Gminny Turniej Tenisa Stołowego o Mistrzostwo Gminy Brzeźnio
INSCENIZACJA NA DZIEŃ ZIEMI
25 kwietnia społeczność szkolna obejrzała przedstawienie pt. „W bajkowym świecie ekobohaterów” w wykonaniu uczniów klasy 5. Ta forma ekspresji miała na celu zachęcenia pozostałych uczniów do bycia EKO. Segregacja, recykling to małe kroki do lepszego jutra. To od nas zależy, jak kiedyś będzie wyglądała planeta Ziemia. Piosenkę śpiewała również klasa 3. Nad całością czuwała wychowawczyni pani D. Obała. Oprawa muzyczna pani E.Łusiak.
33
REGIONALNY KONKURS RECYTATORSKI
22.04.2022 r. odbył się X REGIONALNY KONKURS RECYTATORSKI „Z polską poezją przez wieki” organizowany przez Szkołę Podstawową w Warcie pod patronatem honorowym Łódzkiego Kuratora Oświaty i burmistrza Warty. Miejscem prezentacji utworów przez uczestników konkursu było Warckie Centrum Kultury. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej. Naszą szkolę reprezentowali: Wiktoria Ograbek z klasy 8 i Jakub Dobrzynki z klasy 5. Wszyscy uczestnicy konkursu recytowali dwa wiersze.
Miło nam poinformować, że Jakub Dobrzyński zajął II miejsce.
Jakub recytował następujące utwory: L. J. Kerna „Dialog z pluskwą” i K.I. Gałczyńskiego „Dyrektor i pomnik”.
Wiktoria natomiast: H. Poświatowskiej „Kiedy umrę kochanie” i D. Chróścielewskiej „ Epitalamium ostatnie”.
Uczniów przygotowała polonistka p. A. Drajling. Serdecznie gratulujemy!
1
#SprzątamyDlaPolski na Dzień Ziemi
22 kwietnia przypada Dzień Ziemi. Uczniowie wysłuchali audycji ze szkolnego radiowęzła przypominającą o tym, jak ważna jest troska o środowisko. Hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi 2022 to - Zainwestuj w naszą planetę. Poprzez konkretne działanie zwracamy uwagę społeczeństwa na ważny temat, jakim jest ochrona klimatu oraz postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko. Służyły ternu zajęcia kreatywnego recyklingu ubrań czy plakaty o polskich parkach narodowych oraz udział w akcji #SprzątamyDlaPolski. Każda klasa wraz z opiekunami sprzątała śmieci w okolicy. Akcja ta miała na celu promowanie ochrony środowiska oraz dbania o swoje otoczenie. Wspólnie pokazujemy, że troska o klimat i środowisko jest przejawem współczesnego patriotyzmu. Zachęcamy wszystkich doroslych, aby posprzątali swoje ogródki, place zabaw, parki, lasy itp.
21Niestety śmieci znaleźliśmy bardzo dużo. Oto fragment wiersza naszej zaprzyjaźnionej poetki pani Eweliny Dobrzyńskiej poruszający problemem zaśmiecania środowiska.
Las w słoiku
Szymek dziś późno wrócił ze szkoły.
Narobił przy tym sporo hałasu.
Rzucił w kąt plecak i rzekł wzburzony:
„Ktoś znowu przywiózł śmieci do lasu!”
Puszki, butelki – czego tam nie ma!”
Wylicza chłopiec swojemu tacie.
„Jest nawet stół z nogami dwiema!
Radio, styropian, dziurawe kapcie”.Tato aż westchnął, zdjął okulary…
Czas na porządki w pobliskim lesie.
Znów zamiast rydza - monitor stary.
Znów gdzieś pod folią płaczą żołędzie.Babcia Zuzanna słysząc złe wieści,
z miejsca przestała lepić pierogi.
Bo to się przecież w głowie nie mieści,
by las zawadzał tak człowiekowi! (…)
Konkurs "Kury, kurki, kurczęta... na święta!" rozstrzygnięty
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu rozstrzygnęła konkurs "Kury, kurki, kurczęta... na święta!" na który wpłynęły 44 prace. Miło nam poinformować, że uczennica klasy VII Gabriela Domagalska otrzymała II miejsce w kategorii I (14-18 lat). Prace można oglądać w oknach wystawowych książnicy. Serdecznie gratulujemy!
Więcej informacji:
WIELKANOCNE ŻYCZENIA
Wesołych, pełnych nadziei i wiary Świąt Wielkanocnych,
spędzonych wśród kochającej rodziny przy wspólnym stole.
Niech światło wielkanocnego poranka będzie zwiastunem samych szczęśliwych chwil, niech przyniesie nadzieję i sprawi, że w sercach zagości radość i pokój.Rada Pedagogiczna
9Uczestnicy konkursu "Wielkanocne jajo" z nagrodami.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. W naszej szkole w ramach realizowanego projektu „W cudownym świecie z Wami – niebieskimi motylami” przygotowano wystawę z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem oraz następujące działania: 4 kwietnia wśród nauczycieli i uczniów dominował w ubiorze kolor niebieski. Wykonane zostały plakaty niebieskich motyli różnymi technikami plastycznymi. Nagrody otrzymali uczniowie biorący udział w konkursie „Autyzm – rozumiem, akceptuję, podziwiam”. Na sali gimnastycznej zmienionej w Krainę Zmysłów, uczniowie wysłuchali opowiadania pt. „Czarodziejka”, a następnie ćwiczyli swoje zmysły w różnych zabawach sensorycznych. Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju. Całość obchodów koordynowała nauczycielka wspomagająca p. M. Sowińska.
64
Bez plecaków – prima aprilis.
Prima aprilis obchodzimy co roku właśnie 1 kwietnia, wkręcając rodzinę i znajomych i robiąc im dowcipy. Ten dzień został wybrany przez samorząd szkolny, w którym chętni uczniowie oraz nauczyciele przyszli do szkoły bez toreb i plecaków (ang. no backpack day) Nie było to jednak jednoznaczne z zostawieniem w domu wszystkich niezbędnych w szkole rzeczy. Zabawa polegała na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. Liczyła się kreatywność i fantazja. To był dzień pełen śmiechu i zabawy.
26"Dzień bez plecaka" Ewelina Dobrzyńska
Dziś w Barczewie niezła draka,
każdy uczeń bez plecaka.
I tornister poszedł w kąt,
chcemy więcej takich świąt!Pierwszy kwietnia – przednia data,
każdy może figla spłatać!
Dzisiaj liczy się inwencja,
a nie schemat czy konwencja.Dziś plecaki drzemią w domach,
a tu frajdy jest od groma!
Wszystkie książki i zeszyty,
mają humor znakomity!Piórnik także się uśmiecha,
Na ciasnotę nie narzeka.
Bo przyjechał w kufrze dziadka.
Taka podróż – niezła gratka!Dziś korytarz jak lotnisko,
są walizki, torby – wszystko!
Skrzynie, taczki, nesesery,
kosz na pranie, dwa sortery!Pani od biologii mruga,
bo w jej klasie – i sztaluga!
Pan od „wuefu” klaszcze w dłonie,
książki mieszczą się w oponie?Bez plecaków jest wesoło,
tutaj wędka, tam znów koło!
Dziś zabawa prima sort!
Chcemy więcej takich świąt!
Pierwszy Dzień Wiosny w skarpetkach nie do pary.
Nareszcie nadeszła wiosna! 21 marca oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach 1 -8 , a także w przedszkolu pojawiły się kolorowe dekoracje, a przedszkolacy, uczniowie i nauczyciele założyli ubrania w wiosennych kolorach. W tym dniu obchodziliśmy również Światowy Dzień Zespołu Downa i dlatego uzupełnieniem stroju były skarpetki nie do pary. Tym właśnie drobnym gestem wyraziliśmy swoją solidarność i potrzebę integracji z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21. Kolorowe skarpetki nie do pary symbolizują społeczne niedopasowanie, odmienność, zróżnicowanie – wszystko, z czym muszą borykać się osoby dotknięte zespołem Downa na co dzień. Zajęcia integracyjne, plastyczne, muzyczne wypełniały czas w szkole. Na koniec, tradycyjnym zwyczajem, wybraliśmy się na palenie marzanny i wiosenny marszobieg.
44
Wiosenny Turniej Szachowy 2022
W dniu 21.03.2022 r. w naszej szkole został zorganizowany Wiosenny Turniej Szachowy. W rozgrywkach wzięli udział chętni uczniowie z klas II-VIII.
I miejsce zajał Patryk Krzywik
II miejsce zajał Karol Kęsik
III miejsce zajał Bartosz Krzywik
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Zawodnicy, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca, otrzymali dodatkowo nagrody rzeczowe.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy i zapraszamy na kolejne edycje!
8
Projekt z ZUS
Nasza szkoła w ramach zajęć z doradztwa zawodowego realizowanego w klasach VII i VIII przystąpiła do programu edukacyjnego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod nazwą „Projekt z ZUS”.
Ma on za zadanie wprowadzić uczniów w podstawowe zagadnienia związane z systemem ubezpieczeń społecznych w Polsce. W ramach projektu w dniu 16.03.2022 r. uczniowie klas VII i VIII brali udział w lekcji przeprowadzonej przez wojewódzkiego koordynatora projektu z ZUS-em panią Małgorzatą Gruszką.
Konkurs recytatorski
11 marca, w Złoczewie, odbył się Międzygminny Konkurs Recytatorski "Spotkanie z panią Konopnicką". Naszą szkołę reprezentowały Lena Krawczyk w kategorii klas I-III oraz Gabriela Domagalska, która otrzymala wyróżnienie w kategorii klas VII-VIII. Gratulujemy
Archiwum Aktualności