"M jak mama, T jak tata,
S jak siostra, B jak brat.
Ah rodzina jest wspaniała,
to mój mały wielki świat!"
"M jak mama, T jak tata,
S jak siostra, B jak brat.
Ah rodzina jest wspaniała,
to mój mały wielki świat!"
Uczniowie klasy 1 zaprosili rodziców na uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Rodzinne spotkanie odbyło się pod hasłem ,, Kochamy Was całym sercem". Dzieci przygotowały dla nich inscenizację ,, Nasi kochani", wiersze, piosenki, życzenia, które wywołały wiele wzruszeń. Bardzo podobały się również własnoręcznie wykonane upominki, które wręczyli mamie i tacie. Poczęstunek, tańce i wspólne zabawy, to kolejne formy podziękowania za troskę, miłość i opiekę. Nad całością czuwała wychowawczyni pani R. Kręzel.
Uczniowie klas 1 – 3 w Warszawie zwiedzali: Pałac w Wilanowie - wejście na tereny parkowe, Łazienki Królewskie – spacer po Parku, Pałac Kultury i Nauki. Obserwowali uroczystą zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza . Następnie uczestniczyli w lekcji Muzealnej w Muzeum Narodowym . Po obiedzie zwiedzali Stare Miasto, Plac Zamkowy i mieli czas na zakup pamiątek. Ostatnim punktem był Stadion Narodowy z wejściem na Punkt widokowy. Piękna pogoda i dużo wrażeń to ważne elementy wycieczki
9 czerwca klasa 8 wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Uczniowie zwiedzali najważniejsze punkty turystyczne stolicy, muzea i obejrzeli w teatrze spektakl „Dzień Świra”.
7 czerwca odbył się w naszej szkole kiermasz zdrowej żywności, który przygotowali uczniowie klasy 5 w ramach projektu "Moja droga do zdrowia - My way to health". Wśród zdrowych przekąsek znalazły się m.in. kanapki, sałatki, szaszłyki owocowe, koktajle, soki ze świeżo wyciśniętych owoców, babeczki, ciasta marchewkowe i buraczane – wszystko pyszne i kolorowe, a co najważniejsze - zdrowe! Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w zorganizowaniu kiermaszu!
Dnia 3 czerwca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji na nasze przedszkolaki czekało wiele atrakcji: dmuchane zamki, malowanie twarzy, tatuaże oraz zabawy z animatorem przy muzyce. Po tak intensywnie spędzonym czasie przyszedł moment odpoczynku i degustacja pysznej waty cukrowej. Dziękujemy rodzicom z Rady Rodziców za pomoc i zaangażowanie w zorganizowanie tego wydarzenia. Był to cudowny dzień, na który dzieci czekały bardzo długo, a radość i uśmiech na ich twarzach - bezcenna.
W dniach 1-2 czerwca uczniowie klas 4, 5 i 6 uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W ciągu dwóch zobaczyli i zwiedzili najciekawsze miejsca w stolicy. Pierwszego dnia zwiedzili dom Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Następnie udali się do Kampinoskiego Parku Narodowego, a popołudnie spędzili w kinie w Złotych Tarasach. Drugi dzień rozpoczęli od zwiedzania Cmentarza Powązkowskiego, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicz na grobie naszego patrona – Zbigniewa Świętochowskiego. Kolejnym punktem wycieczki był Plac Zamkowy oraz Stare Miasto, a następnie lekcja muzealna w Muzeum Narodowym. Po obiedzie zwiedzili Stadion Narodowy, Łazienki Królewskie oraz wjechali na taras widokowy na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Wycieczkę zakończyli wieczornym spacerem po ogrodach w Wilanowie.
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka nie było zajęć lekcyjnych. Uczniowie klas 1 – 3 spędzili czas w szkole na zajęciach plastycznych, sportowych, muzycznych, ruchowych oraz różnych zabawach edukacyjnych. Była też słodka niespodzianka od rodziców.
31 maja uczniowie klasy pierwszej i przedszkolaki z grupy „zerowej” byli na wyjeździe integracyjnym w Sieradzu. Obejrzeli w teatrze spektakl „Kot w Butach” , spacerowali po sieradzkim rynku i wybrali się na lody.
Dzień Niezapominajki obchodzimy jest 15 maja. Przypomina on o potrzebie ochrony przyrody i dostrzegania jej piękna. To także Święto Rodziny, które stało się okazją do niedzielnych spacerów. W poniedziałek natomiast nasi uczniowie i przedszkolacy przyszli ubrani na niebiesko. Świętowaliśmy pod hasłem: „Pamięć”, Serdeczność” i „Odpowiedzialność za słowa”. Audycja ze szkolnego radiowęzła w wykonaniu uczniów klasy 1, przypomniała historię tego święta i zadania do wykonania dla klas 1 – 8. Niezapominajkowe plakaty serdeczności zawisły na drzwiach sal lekcyjnych, utworzone zostało też wspólne "serce życzeń" dla przyrody, Klasy 1 – 3 ponadto bawiły się z wierszami M. Konopnickiej, przygotowanymi przez bibliotekę szkolną. Całość koordynowała p. R. Kręzel.
W XII Ogólnopolskim Konkursie Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, II miejsce zajęła Nadia Urbaniak z klasy 6. Uczennice przygotowała plastyczka p. A. Paprota.
W dniu 09.05.2022 r. w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Świętochowskiego w Barczewie przeprowadzono XVI Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Mistrz pięknego czytania i recytacji”. W konkursie brali udział uczniowie klas trzecich. Uczestnicy rywalizowali ze sobą indywidualnie. Cztery zadnia konkursowe związane były z recytacją oraz czytaniem tekstów wierszy i prozy. W rywalizacji konkursowej wykorzystane były utwory literackie dla dzieci M. Konopnickiej – Patronki Roku 2022. Uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom, co nie ułatwiało pracy jury, w której zasiadali: pani Grażyna Dziedzic z Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźniu, pani Małgorzata Jagoda z Filii Biblioteki Publicznej w Barczewie oraz pani Joanna Maksajda z Powiatowej Biblioteki w Sieradzu. Oto laureaci:
I miejsce – Maja Piesyk z SP w Brzeźniu,
II miejsce – Kaja Woźniak z SP w Dąbrowie Wielkiej
i Katarzyna Kłos z SP w Brzeźniu,
III miejsce – Konstanty Kurek SP w Brzeźniu
i Antoni Gliński z SP w Kliczkowie Wielkim
Wyróżnienia – Lena Baś z SP w Złoczewie
i Lena Krawczyk z SP w Barczewie.
Jury oceniało tempo i technikę czytania, płynne czytanie z uwzględnieniem interpunkcji i właściwej intonacji, ogólne wrażenie, umiejętność wygłaszania tekstów z pamięci. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy przygotowane przez bibliotekę szkolną w Barczewie i nagrody książkowe ufundowane przez GOK w Brzeźniu. Obejrzeli również inscenizację w wykonaniu uczniów klasy II – „Krasnoludki są na świecie”. Konkurs przygotowały bibliotekarki szkolne p. M. Gibka i p. M. Kobryń.
Nasza szkoła znalazła się wśród nagrodzonych laureatów konkursu na film promujący szczepienia
przeciw COVID – 19, który został zorganizowany przez Wojewodę Łódzkiego.
Konkurs skierowany był do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa
łódzkiego. Do udziału w konkursie zgłosiło się 68 szkół.
Komisja konkursowa powołana przez Wojewodę Łódzkiego wyłoniła spośród nadesłanych filmów 14
najlepszych. Nasza szkoła zajęła 7 miejsce! W nagrodę otrzymaliśmy zestaw sprzętu sportowego:
orbitrek, wioślarz, rower, piłki i maty do ćwiczeń.
W przygotowanie filmiku zaangażowane były klasa IV i V, a nad całością czuwali nauczyciele – D.
Obała i S. Płachta.
W maju obchodzimy rocznice ważnych wydarzeń historycznych, które dla nas Polaków mają ogromne znaczenie. Uczniowie naszej szkoły wysłuchali audycji ze szkolnego radiowęzła, o majowych rocznicach, odśpiewali hymn narodowy w swoich klasach i przypięli lub wymalowali narodowe barwy. Warto pielęgnować tradycje narodowe i eksponować publicznie symbole naszego państwa, dlatego pamiętajmy, aby wywiesić flagi w majowe święta.
„Maj – rocznica pięknych serc!
Maj – rocznica wielkich myśli,
tym, co dawno przeminęli,
hołd składają, ci co przyszli.”
29.04.2022 r. odbył się w naszej szkole XV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo – Ekologicznej dla uczniów klas trzecich. Tematyka konkursu była związana z ogrodem i sadem. Ośmiu uczestników wykazało się wysokim poziomem wiedzy podczas rozwiązywania testu, zagadek, rozpoznawania naturalnych okazów. Jury przyznało:
I miejsce Patrycji Kaczmarek z SP w Barczewie
II miejsce Idze Michalskiej z SP w Ostrowie
III miejsce Dawidowi Morosowi z SP w Barczewie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, akcesoria ogrodnicze i roślinki. Sponsorem nagród był GOK w Brzeźniu. Konkursowe zmagania przygotowała p. R. Kręzel.
27 kwietnia klasy 1 – 3 wybrały się do teatru na przedstawienie "Jaś i Małgosia" oraz do muzeum w Sieradzu, gdzie zwiedzały wystawy w Dziale Etnografii “Kultura ludowa regionu sieradzkiego” i Dział Archeologii „Pradzieje ziem polskich”.
25 kwietnia społeczność szkolna obejrzała przedstawienie pt. „W bajkowym świecie ekobohaterów” w wykonaniu uczniów klasy 5. Ta forma ekspresji miała na celu zachęcenia pozostałych uczniów do bycia EKO. Segregacja, recykling to małe kroki do lepszego jutra. To od nas zależy, jak kiedyś będzie wyglądała planeta Ziemia. Piosenkę śpiewała również klasa 3. Nad całością czuwała wychowawczyni pani D. Obała. Oprawa muzyczna pani E.Łusiak.
22.04.2022 r. odbył się X REGIONALNY KONKURS RECYTATORSKI „Z polską poezją przez wieki” organizowany przez Szkołę Podstawową w Warcie pod patronatem honorowym Łódzkiego Kuratora Oświaty i burmistrza Warty. Miejscem prezentacji utworów przez uczestników konkursu było Warckie Centrum Kultury. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej. Naszą szkolę reprezentowali: Wiktoria Ograbek z klasy 8 i Jakub Dobrzynki z klasy 5. Wszyscy uczestnicy konkursu recytowali dwa wiersze.
Miło nam poinformować, że Jakub Dobrzyński zajął II miejsce.
Jakub recytował następujące utwory: L. J. Kerna „Dialog z pluskwą” i K.I. Gałczyńskiego „Dyrektor i pomnik”.
Wiktoria natomiast: H. Poświatowskiej „Kiedy umrę kochanie” i D. Chróścielewskiej „ Epitalamium ostatnie”.
Uczniów przygotowała polonistka p. A. Drajling. Serdecznie gratulujemy!
22 kwietnia przypada Dzień Ziemi. Uczniowie wysłuchali audycji ze szkolnego radiowęzła przypominającą o tym, jak ważna jest troska o środowisko. Hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi 2022 to - Zainwestuj w naszą planetę. Poprzez konkretne działanie zwracamy uwagę społeczeństwa na ważny temat, jakim jest ochrona klimatu oraz postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko. Służyły ternu zajęcia kreatywnego recyklingu ubrań czy plakaty o polskich parkach narodowych oraz udział w akcji #SprzątamyDlaPolski. Każda klasa wraz z opiekunami sprzątała śmieci w okolicy. Akcja ta miała na celu promowanie ochrony środowiska oraz dbania o swoje otoczenie. Wspólnie pokazujemy, że troska o klimat i środowisko jest przejawem współczesnego patriotyzmu. Zachęcamy wszystkich doroslych, aby posprzątali swoje ogródki, place zabaw, parki, lasy itp.
Niestety śmieci znaleźliśmy bardzo dużo. Oto fragment wiersza naszej zaprzyjaźnionej poetki pani Eweliny Dobrzyńskiej poruszający problemem zaśmiecania środowiska.
Las w słoiku
Szymek dziś późno wrócił ze szkoły.
Narobił przy tym sporo hałasu.
Rzucił w kąt plecak i rzekł wzburzony:
„Ktoś znowu przywiózł śmieci do lasu!”
Puszki, butelki – czego tam nie ma!”
Wylicza chłopiec swojemu tacie.
„Jest nawet stół z nogami dwiema!
Radio, styropian, dziurawe kapcie”.
Tato aż westchnął, zdjął okulary…
Czas na porządki w pobliskim lesie.
Znów zamiast rydza - monitor stary.
Znów gdzieś pod folią płaczą żołędzie.
Babcia Zuzanna słysząc złe wieści,
z miejsca przestała lepić pierogi.
Bo to się przecież w głowie nie mieści,
by las zawadzał tak człowiekowi! (…)
Powered by aSc EduPage