26 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego, najpierw dla uczniów klas I – IV, a później dla uczniów klas V - VIII oraz pożegnanie absolwentów szkoły.
Zakończenie roku to podniosły i niezwykle ważny moment w życiu całej społeczności szkolnej. Stanowi zwieńczenie wysiłku wszystkich osób uczestniczących w procesie dydaktycznym - dyrektora szkoły, nauczycieli, pedagogów, rodziców i uczniów. W tym roku nowym, ważnym elementem było uroczyste przekazanie sztandaru szkoły przez klasę VIII pozostałym uczniom.
Wszyscy w czasie uroczystości odebrali świadectwa, wielu nagrody książkowe za wzorowe zachowanie oraz bardzo dobre czy celujące wyniki w nauce. W tym roku po raz kolejny przyznano tytuł: „Najlepszy Uczeń Szkoły Podstawowej im. Zbigniewa Świętochowskiego w Barczewie", którym zostali Aleksandra Obała z klasy V ze średnią ocen 6,0 oraz Szymon Rybka z kl. VIII również ze średnią ocen 6,0. Tytuł „Najlepszy Absolwent” otrzymał Szymon Rybka. Wręczone zostały też nagrody za aktywność czytelniczą, stypendia i dyplomy za 100 % frekwencji.
Ostatni dzień roku szkolnego jest szczególnie ważny dla uczniów klasy ósmej, którzy żegnają się ze szkołą, kolegami i koleżankami oraz nauczycielami. Zaprezentowali oni część artystyczną i filmik ze wspomnieniami. Natomiast w imieniu całej społeczności szkolnej ośmioklasistów piosenką i wierszem pożegnała klasa siódma. Dyrektor szkoły pogratulowała uczniom, rodzicom oraz nauczycielom i pracownikom dobrego minionego roku szkolnego, podziękowała również za współpracę podczas obchodów 100 – lecia szkoły. Życzyła im pomyślności oraz powodzenia w dalszych etapach edukacji, a także spokojnych i bezpiecznych wakacji. Wyraziła uznanie Radzie Rodziców za współpracę oraz wręczyła listy gratulacyjne rodzicom najlepszych absolwentów szkoły. Wszyscy pożegnali także panią Marzannę Gibkę – nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej i bibliotekarkę szkolną odchodzącą na zasłużoną emeryturę.
Ostatnim akcentem uroczystego zakończenia nauki w szkole podstawowej były spotkania wychowawców z uczniami w salach lekcyjnych, gdzie rozdano świadectwa, dyplomy i podziękowania. Były kwiaty, pamiątkowe zdjęcia i mnóstwo wzruszeń.