5 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Zbigniewa Świętochowskiego w Barczewie przeprowadzono XVIII Międzyszkolny Konkurs „Mistrz pięknego czytania i recytacji”. Brali w nim udział uczniowie klas III z pięciu szkół: Barczewa, Brzeźnia, Dąbrowy Wielkiej, Kliczkowa Wielkiego i Waszkowskiego. Uczestników obowiązywała umiejętność płynnego, wyrazistego czytania tekstów przygotowanych przez siebie i organizatorów oraz recytacji z pamięci wybranego i przygotowanego przez siebie wiersza o wartościach ważnych w życiu dziecka. Wszyscy reprezentowali bardzo wysoki poziom, co nie ułatwiało pracy jury, w którym zasiadali: pani Grażyna Dziedzic z Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźniu, pani Joanna Maksajda z Powiatowej Biblioteki w Sieradzu oraz pani Ewelina Dobrzyńska - autorka wierszy dla dzieci, dziennikarka. Ostatecznie wyłoniono następujących zwycięzców konkursu:
I miejsce: Maria Tobiasz - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Brzeźniu
Miłosz Bartnicki - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Barczewie
II miejsce: Jagoda Ośródek - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Brzeźniu
Marika Spętana - Szkoła Podstawowa w Kliczkowie Wielkim
III miejsce: Maria Marciniak - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wielkiej
Liliana Kaczmarek - Zespół Szkół w Waszkowskiem
Wyróżnienia otrzymali:
Aleksandra Obała - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Barczewie
Oliwier Grzesiak - Zespół Szkół w Waszkowskiem
Hanna Masierowska - Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wielkiej
Lena Rybka - Szkoła Podstawowa w Kliczkowie Wielkim
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy przygotowane przez bibliotekę szkolną ZSP w Barczewie i nagrody książkowe ufundowane przez GOK w Brzeźniu.
Podczas obrad jury uczniowie klas 1 – 3 oraz uczestnicy konkursu wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarką i bibliotekarką panią Anną Baśnik. Pani Anna opowiadała o swoim tomiku wierszy pt. „Duszki”, do którego ilustracje wykonywały dzieci, czytała fragmenty i mówiła o tym, jak powstał pomysł na książkę dla najmłodszych czytelników. Zaprezentowała także swoje najnowsze dzieło dla dzieci pt. „Witusie”. Na koniec można było kupić książkę z dedykacją od autorki.
Nad organizacją i przebiegiem obu wydarzeń czuwały panie Marzanna Gibka i Magdalena Kobryń – bibliotekarki szkolne.